O našich priateľoch a spoločníkoch

O výstavách

Klubová výstava v Zbraslavi 5.7.2013

Po úspešne zložených skúškach sme sa vybrali na výlet do Zbraslavi za Brnom na českú klubovú výstavu, pozrieť známych ľudí, psíkov a aj ukázať ako náš Arcon dospel a aký krásavec je z neho. Cesta bola úmorná, 31 stupňov, hustá premávka a tak sme si urobili aj 3-4 zastávky, aby sme to vôbec prežili-).

Na mieste v nám už známom areáli, sme si podvečer oddýchli, Arcon sa vybehal v svorke po cvičáku. V noci sme pospali včetci riadne unavení.

Ráno, kým ešte slnko nebolo vysoko a teplota znesiteľná, si znovu psíky zabehali, vybláznili sa.

Na výstave sa zišlo cca 35 zvierat, takže bolo čo pozerať, s kým sa porozprávať. Poobdivovali sme Aziru, majsterku ČR v agility, pozreli sme si Clea z vrhu po Ellen a Arzainovi. Bude to určite krásny pes.

Rozhodovala Mvdr. Ridarčíková. Nahlas, korektne, každému zvieraťu sa venovala dôsledne.

Náš Arcon skončil na prvom mieste v svojej kategórii šampiónov, v zapätí sa stal najkrajším psom. Po hodnotení sučiek sme sa zišli v záverečnom kruhu štyria, a Arcon po posúdení rozhodkyňou sa stal aj víťazom plemena – BOB.

Arcon zároveň týmto splnil podmienky na udelenie titulu šampióna českej republiky, čo si naozaj veĺmi ocenujeme. Takýto výsledok  sme naozaj nečakali a veľmi, veľmi sme sa tešili, lebo podľa nás tam bolo veľa krásnych ušľachtilých zvierat.

 

A hodnotenie nášho psa rozhodkyňou

 


Champion International d’Exposition

Dnes je významný deň pre nás i Arcona. Po čase výstav, krásnych výletov prišiel poštou certifikát o udelení titulu „Champion  International d’Exposition“ z FCI z 2.5.2013.


Výstava Prešov 11.9.2011

Krásny jesenný deň. Výstava sa konala na futbalovom štadióne a nie ako po minulé roky v hale. Prostredie bolo fajn, málo miesta na parkovanie. Naša Eva robila zapisovateľku v kruhu 5, kde pomahala pri drobčekoch ako dogy, leonbergery, tosa a pod.
Beauceronov bolo málo, ale posudzovala ich príjemná pani z Holandska – Ten Cate Marion. Arcona zhodnotila fajn, pekný posudok. Prisúdila mu aj víťaza plemena BOB a Národného víťaza Slovenska. Potom sme čakali dosť dlho na záverečné súťaže. čas plynul pomaly, ale dosť ľudí sa pri nás pristavilo a vypytovali sa na plemeno nášho psa, jeho temperament a pod.
Vo finálových súťažiach Arcona vybrali do užšieho výberu, ale ďalej nepostúpil.
My sme však boli spokojní, pretože Arcon touto výstavou splnil podmienky na udelenie titulu grandšampióna SR. A tak cesta domov bola veselá, v nádhernom podvečeri dňa.

 


Výstava v Novom targu

Klasicky ráno Arcon okamžite zbadal, že sa niekam ide. Jeho aktivita a radosť nebrali konca. Len počasie a jeho predpoveď nevyzerali dobre. Mal byť tropický deň, čo bohužiaľ meteorológom vyšlo. Cez obed tam bolo na slnku aj cez 30 stupňov.
Ráno bola cesta skvelá, prázdne cesty a jasný deň. V Novom targu sme výstavisko – štadión našli okamžite. Mohli sme autom prísť až na 10 metrov od výstavného kruhu.Kým sme čakali na našu súťaž, bavili nás perfektné ukážky výcviku psov a hudba. Tak nám čas rýchlejšie utiekol.
Pani rozhodkyňa Mariola Siemik dlho neváhala a po predvedení Arcona mu hneď priznala titul a nakoniec aj víťaza plemena BOB. Tak sme v tom úpeku našli tieň a počkali sme na ďalšie súťaže.
Na naše prekvapenie pani rozhodkyňa Anna Kochan v súťaži víťazov 1 FCI skupiny postavila Arcona na 2 miesto. Bolo to skvelé a nečakané.
Naspať sme sa vracali uvarení, priškvarení, ale usmiati a veselí.
Atmosféra celej výstavy bola veľmi priateľská, ľudia sa pri nás pristavovali a bavili sme sa o psíkoch a rasách. Rozhodcovia boli usmiati, proste priateľská atmosféra.

Par foto na pamiatku:

Response code is 404


Klubová výstava Českého beauceron klubu Zbraslav 2011

Rovno z výstavy v Brne sme šli do Zbraslavi u Brna kde sa konala klubová výstava. Prihlásených bolo 44 zvierat. Tak sme sa tešili, že uvidíme známe tváre, zvieratá ktoré sme poznali v Jihlave o rok staršie, dospelejšie. Ubytovali sme sa rovno v areáli miestneho Kynologického klubu. Areál majú fakt veľkorysý, čistý a výborne vybavený.
Už večer sme posedeli so známymi a ich psíkmi. Psi sa úžasne vyblbli a my vyrozprávali do neskorého večera.
Nedeľa vyšla počasím skvele – nebolo horúco. Hneď zrána sa psíky spolu vybehali v atmosfére prípravy výstavy, ktorú organizovala pani Lucia Tančevová. Tá nám odovzdala prekrásny pohár a diplom za dosiahnutie titulu šampión českého beauceron klubu pre nášho Arcona, ktorý za nás prevzala v Červenej Stráni, kde sme sa nemohli zúčastniť výstavy. Mala to skutočne pekne pripravené a nám ostava len poďakovať jej za námahu, ktorú tomu obetovala.
A pomaly sa rozbehla výstava, keď dorazil pán rozhodca Krinke.
Najprv začínali psi. Naša kategória v ktorej bol Arcon bola skutočne skvele obsadená. Boli tam štyria šampióni ČR a náš Arcon piaty. Pán rozhodca Krinke počas celej výstavy posudzoval v kľude, pedantne, nechal si viackrát predviesť zvieratá v pohybe, ak sa rozhodol tak si nejaké drobnosti preveril aj hmatovo, postrehol a popísal aj skutočné malé (pre nás) rozdiely, nedostatky a taktiež prednosti jednotlivých psov a feniek. Za seba môžem konštatovať, že jeho predstava nášho plemena je mi blízka a v mnohom som s ním v duchu súhlasil.
Naša kategória začala. Posudzovanie trvalo dosť dlho. Nakoniec náš Arcon skončil ako prvý a naše nadšenie nemalo hraníc. V takej konkurencii sme si to fakt vážili a tá radosť bola o to väčšia.
Pokým sme to „strávili“, pozrel som si posudzovanie súk, triedu otvorenú a víťazov. Prvé 4 suky boli nádherné, typovo takmer zhodné. Bolo to skvelé vidieť tú krásu a ušľachtilosť spolu, mocť ich takto porovnať vedľa seba.
Po skončení posudzovania sa začali súťaže. V psoch sa pán rozhodca rozhodol robiť výber vyraďovacím spôsobom. Nakoniec sme ostali v kruhu dvaja. Po dlhom váhaní pána rozhodcu zvíťazil D’Roi de Matins de l’Abbé Rozier – krasny pes s vyraznym palenim.

Nakoniec sme ešte súťažili o najkrajší vrh spolu s bratom Arcona – Ariostom a sestrou Ashakou. Lucia -chovateľka – sa veľmi tešila z víťazstva v tejto kategórii spolu s nami.

Tento deň, príjemné kontakty s milovníkmi beauceronov ostanú medzi najkrajšími v našich spomienkach.

Videospomienka na kruh víťazov:

a na súťaž o najkrajšieho psa :

Pár pekných fotiek chronologicky s výsledkami


Výstava Intercanis Brno 25.6.2011

Veľká výstava, známe tváre a príjemný deň. Počasie tak akurát. Arcon vytešený a poplašený ako vždy. Celkovo bolo 22 zvierat. pán rozhodla Leoš Jančík posudzoval naozaj pedantne, neponáhľal sa a dal si záležať. A prejavilo sa to aj na počte celkovo zadaných titulov. Tie neboli udelené hneď v niekoľkých kategóriách. Našťastie sa náš Arcon pekne vystavil, aj keď z toho svojho poplašenia mu raz ušiel klus do mimochodu. Svoju kategóriu Arcon vyhral a súťaž o víťaza plemena pred ním vyhrala krásna 5-6 ročná fena. Bol to pre nás nečakane úspešný deň.
Stretli sme sa chovateľkou Luciou Tančevovou a aj s pani Černou, s pani Helenou Kratochvílovou, a príjemne porozprávali o všetkom možnom.
Po výstave sme zamierili do Zbraslavi, kde sme nocovali a čakala nás na druhý deň klubová výstava Českého beauceron klubu.

Foto spomienka na výstavu:

Response code is 404

Výstava Nitra 5.6.2011

Bol nádherný letný deň, samozrejme pre ľudí. Pre psíky to bol otras. Ešte zrána cesta autom bola fajn, jasno, prekrásna príroda a čerstvo. Ovšem v Nitre začalo slniečko prihrievať a teplota rástla. Arcon bol samozrejme cestou nadšený a celý čas vyčumoval z okna auta von a nevedel sa dočkať kedy konečne vyrazí.
Na výstave včetko prebiehalo ako má. Arcon sa krásne vystavil, a pán rozhodca Havelka ho pochválil a zadal mu titul. Nakoniec mu zadal aj víťaza plemena BOB. Boli sme nadšení, len mňa už teplota začínala zmáhať. Okolo 11 hodiny mi už v aute ukazoval teplomer 29-30 stupňov.
Tak sme sa vzhľadom k tomu rozhodli nečakať na súťaž o víťazov 1 FCI skupiny, nasadli sme hupkom do auta – zapli klimatizáciu a frčali domov.
Okrem počasia to bol samozrejme krásny deň.


Výstava v Banskej Bystrici

Upršaný deň, ale na výstave to celkom šlo, nejak sme nezmokli. Výstava bola spojená netradične s bonitáciou exteriéru zvierat, ktoré po ukončení šli na ďalšiu časť bonitácie – meranie a povahový test. Preto po dohode s výstavou beauceroni išli až poslední v našom súťažnom kruhu.
Zišlo sa celkovo 11 zvierat vo všetkých kategóriách.
Arcon sa predviedol výborne, a nakoniec mu p. rozhoda Bíroš prisúdil aj víťaza plemena – BOB. To sme fakt nečakali a neuveiteľne sme sa tešili.
Potom som šiel s Arconom na záverečné súťaže, kde ho v skupine víťazov 1 FCI pán rozhodca z Rakúska vybral do užšieho výberu, ale nakoniec za víťazov vybral iných.
Potom som sa už ponáhľal späť k nášmu kruhu, kde sme prevzali ocenenie za víťazsto v súťaži SBK – Pes roka 2010.
Neverili sme, že nedeľa bude pre nášho Arcona taký úspešný deň.

Videopamiatka:

Výstava Banská Bystrica 1.5.2011


Výstava Victory dog show

Výstava v Bratislave

Arcon vždy tuší, ked´ sa niekam chystáme. Nebolo tomu inak ani v
sobotu 5. marca, ked´ otec otvoril auto  a Arconov chvost sa rozkrútil
závratnou rýchlosťou. A tak sme sa vydali z východu na západ. Cesta
bola úplne rovnaká ako každá s naším psíkom čiže ju skoro celú
premravčal. Dorazenie na miesto znamenalo pre mamku rutinné
záležitosti- nájdenie nášho stanovišta pri výstavnom kruhu a
zapísanie. Všetko prebehlo super len ten náš Arcon sa stále len vrtel
a krútil, všetko ho zaujímalo a všetko chcel vidieť, a tak sme sa báli
ako sa vystaví. Na počudovanie ked´ vošiel s otcom do kruhu, skrotol a
pekne stál tak ako to má byt´. V napätí sme čakali, čo povie pán
rozhodca ale na koniec sa nám jeho verdikt páčil, pretože Arcon dostal
všetky tituly, aké len mohol so slovami, že máme počkať na súťaž o
najlepšieho juniora v 1 skupine FCI. Kým sa súťaž začala, šli sme na prechádzku popri
Dunaji a Arcon bol šťastný, že sme boli všetci piati spolu. Boli sme
radi, že psíky z  FCI I skupiny išli ako prvé, lebo sme už boli unavení
a vedeli sme, že nás čaká dlhá cesta domov a vôbec sme nečakali, že by
sa mohol Arcon v tejto súťaži umiestniť. Ale čo sa malo stať sa stalo.
A pán rozhodca  vybral najprv do užšieho výberu a nakoniec aj
umiestnil na druhé miesto práve toho nášho psíka. Vidieť ho na stupni
víťazov a pocit, že aj jeho fotí veľa ľudí, bolo úplne super. Prevzali
sme krásnu modro- striebornú kokardu  a šli domov celí natešení.
Našťastie cestou domov bol Arcon natoľko unavený, že pokojne ležal a
nemravčal.
Response code is 404

Bonitácia

Bonitácia

Dňa 26.9.2010 sa Arcon Le Coeur Pur zúčastnil bonitácie v Slovenskom beauceron klube v Ivánke pri Dunaji.
Posudzovateľom exteriéru bol p. M. Dobák.
Rozhodcom pre povahovú časť bonitácie bol p. Ľ. Jaký.

Výsledný bonitačný kód je A/5/2G/X/I.

RTG-DBK A/A

V tento deň som vstala skôr ako v obyčajný deň. Bola som v BA na internáte. Hneď po prebudení som volala mamke, kde sú. Povedala že sú pred BA a že môžem vyraziť. KAM? Bol to ten deň, kedy mal náš psík Arcon bonitáciu v Ivanke pri Dunaji.

Myslela som si, že cesta bude fajn, lebo to nie je ďaleko, ale akonáhle som vystúpila v Ivanke skoro som sa rozplakala. Na neznámom mieste, nevedela som kam mám ísť pretože mamka ma navigovala cez mobil (nie je celkom dobrý navigátor) a navyše som bola sama. Počasie tiež nebolo skvelé, keďže popŕchalo a fúkal silný vietor. Ešte k tomu studený. Rozhodla som sa, že zastavím nejaké auto a opýtam sa na cestu. Našťastie som natrafila na milého pána, ktorý ma zviezol až ku rodičom a Arconovi.

To bolo radosti, keď som ich po dvoch týždňoch uvidela. Tešili sa rodičia a nemenej sa tešil aj Arcon. Skákal, oblizoval ma a samozrejme ma celú zablatil. Otec zobral vodítko, mamka termosku s kávou nejakú tú desiatu, Arconove dokumenty a vybrali sme sa na cvičisko, kde sa mala bonitácia konať. Prístup bol hrozný. Samé blato a mláky, no zvládli sme to a prišli sme.

Po zvítaní s osadenstvom cvičiska sa mohlo začať. Najskôr Arcona pomerali. Výšku, váhu, obvod hrudníka a parametre hlavy. Všetko mal v poriadku a nasledovalo posudzovanie exteriéru. Po ukážke chrupu, postavy a technike behu rozhodca skonštatoval, že Arcon spĺňa štandard plemena na výbornú. Jediné čo mu vytkol bol zlý skus predných zubov.

Nasledovala samotná bonitácia. Síce som nebola na TAN teste v ČR, ale hneď som vedela, že to bude veľmi odlišný test. Spočíval v socializácii psa, to znamená, aby pes nezaútočil bez príčiny na neznámeho človeka. Druhou disciplínou bola klasická streľba. Kde pes musí zareagovať na výstrel a nesmie sa zľaknúť. Náš psík reagoval priam ukážkovo. Tretiu časť som trochu nepochopila. Priviazali psa ku tyči, cudzí ľudia sa postavili do kruhu a pomaly ten kruh zmenšovali, až boli úplne okolo Arcona. Zatiaľ sa pán ( teda oco ) schoval a úlohou psa bolo nájsť ho. Ako inak, Arcon nesklamal a aj túto úlohu splnil na výbornú. Posledná časť bola už skôr skúška pracovného charakteru a síce šlo o záhryz do rukávu. Ale to oco s Arconom pravidelne a poctivo cvičil na cvičáku, tak s tým psík nemal absulútne žiadny problém.

Na konci bonitácie rozhodcovia a poradca chovu uznali Arcona do chovu a posúdili ho ako psa, ktorý spĺňa všetky typické znaky plemena, ako znaky exteriéru, tak aj znaky povahy. Mohli sme odísť so skvelým pocitom a s chovným Arconom.


Tan Test v Jihlave 16.4.2010

Tan Test

17.4. 2010 sa Arcon Le Coeur Pur zúčastnil v Jihlave Tan testu francúzskych rozhodcov – popis povahy – F. Maletras a rozhodca exteriéru – J. Anjoran s celkovým hodnotením VÝBORNÝ, a povahovým testom 10-10-9 bodov.


Česká klubová výstava v Jihlave 16.4.2010

Na výstavu v Jihlave sme sa veľmi tešili, aj keď sme mali malé srdiečka. Predsa len, konkurencia je veľká, ale zase je aj možnosť vidieď trend v chovateľstve, stretnutia a zoznámenia s veľmi zaujímavými ľuďmi a pod. Navyše, český beauceron klub si pozval na hodnotenie a rozhodovanie špičkových francúzskych rozhodcov pani Anjoran a pána Maletras.  Možnosť nechať si ohodnotiť našho miláčika u nich bola proste neodolateľná. Taktiež nás zaujímal ich názor na súčasný trend, pohľad na chov a podobne.

Presne v tej dobe bola obmedzená letecká premávka v Európe, pretože islandská sopka s nevysloviteľným menom sa rozhodla, že to skomplikuje. Napriek tomu, obetavosť a zodpovednosť francúzov bola skvelá.Sadli do auta a prifrčali o dosť neskôr, ale predsa. Nabúralo to harmonogram výstavy a tiež program mnohých prítomných. Ale aj tak, klobúk dolu, všetko vyšlo ako malo.

Počasie vyšlo celkom fajn. V sobotu pre zmenu časového plánu prišiel na rad Tan test pod vedením p. Maletrasa. Arcon bol skvelý. Získal 10-10-9 bodov a ten jeden bodík mu p. Maletras strhol v socializácii za to, že bol trochu nekoncentrovaný. Krátke video si možete pozrieť v článku Tan test v Jihlave.

V nedeľu nastala „hodina pravdy“ -). Pani Anjoran bola neskutočne (na naše pomery?) prísna, našla kopu drobných chýb na všetkých psíkoch a fenkách. Náš Arcon bol v medzitriede, aby nestál proti Arturovi – jeho súrodencovi.

Nakoniec Arcon skončil ako druhý, s hodnotením výborný , a navyše s titulom r.cac. Pani Anjoran dlho premýšľala o definitívnom poradí na prvých dvoch miestach v medzitriede. Nakoniec výstavy sa stal psík ktorý bol prvý v medzitriede aj klubovým víťazom.

A naša kamarátka Boulette, ktorá sa tiež zúčastnila dostala hodnotenie výborná. Tak sa cesta do Jihlavy a klubová výstava skončila pre nás vynikajúco. Arcon doma spal 12 hodín v kuse a myslím, že dodnes sa mu o tom snívajú farebné sny -)).

Kto by to chcel vidieť komplet tu je pomerne dlhé (15 minút) video z YouTube:


Výstava Brno 6.2.2010

Brno

Náš Arcon mal viac ako 1 rok, keď sme sa vybrali na výstavu do Brna. Cesta bola dlhá, ale prebehla v celku príjemne a večer pred výstavou sme dorazili do mesta, kde sme mali prespať u Arconovej chovateľky Lucie Tančevovej. Atmosféra v jej byte bola veselá, veď sa tam stretli Arconova mama Ellen a dvaja z jeho súrodencov. Ráno sme sa všetci spolu vychystali a šli do areálu výstaviska, meškali sme kvoli dlhej dopravnej zápche, veď to bola medzinárodná výstava psov. Arconov temperament sa ukázal hneď na začiatku. Kým ho Marta zapisovala a Peter šiel po výstavne obojky, na starosť našho kamaráta dostala Eva. Celý čas bol medzi tými všetkými psíkami kľudný a poslušne sedel, ale v sekunde ked zacítil blížiaceho sa Petra, od radosti sa rozbehol k nemu, ako o život a Evu, ktorá to nečakala ťahal za sebou  po zemi. Následokom Arconovho behu bolo, že Eva celý deň po areáli chodila s dierou na nohaviaciach na kolene a s boľavými dlaňami. Kedže sme prišli neskoro príprava pred samotným vystavovaním bola veľmi krátka, prečesali sme mu srsť, pripravili foťák, kameru a chvíla „CH“  mohla začať. Bolo vidieť, že poľskej pani  rozhodkyni sa veľmi páčil a dostal hned tri ocenenia a to V1, CAJC, a Najlepší mladý pes.

Všetci sme sa strašne tešili, ale najviac sa tešil Arcon, lebo za odmenu dostal jeden veľký rezeň. Vzali sme si ocenenia a čakala nás dlhá cesta domov. Boli sme unavení, ale obohatení o nové zážitky.


Výstava Kromeříž

Na výstavu sme šli dosť vystrašení, netušiac čo nás čaká. Ovšem pes si z toho nič nerobil, a bol celý vytešený, lebo cesta autom pre neho znamenala len samé nové pozitívne veci. Cesta ubehla v pohode, areál sme našli bez problémov. Musím uznať, že to tam majú urobené fakt veľmi pekne.

Na parkovisku sme sa povyťahovali z auta a rozhliadali okolo seba. Už dávno som nevidel tolko krásnych psov pokope. Darmo, klubové výstavy majú svoje kúzlo. Len som si hneď uvedomil, ako sme nášho krásavca vykrmili-).

Vystavovali sme v triede baby, a rozhodcovi sa náš Arcon veľmi páčil, zvlášť pochválil hlavu a výraz.

Tiež sme sa stretli s Luciou (p. Tančevová) a prešli si sôsob vystavenia a vo voľných chvíľach pokecali o všetkom možnom.

Pes skončil v triede baby ako veľmi nádejný 1 a tak späť sme šli spokojní, veselí a nadšení.